Çocuk ve Basketbol Pdf İndir

Çocuk ve Basketbol

Birçok spor branşında olduğu gibi basketbolda da erken yaşlarda alınan sportif eğitimin yüksek performans yaşındaki sportif performansa etkisi büyüktür. Kitap da basketbol sporunu öğrenmek ve öğretmek isteyen eğitimci ve çocuklar için hazırlanmış bir çalışmadır. Bu nedenle kitap basketbola yeni başlayanların eğitimine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Kitapta, temel teknik becerilerin kazanılması, bilimsel metotlarla öğretilmesi, sakatlıklardan korunma, ilk yardım ve beslenme konuları işlenmiştir. …

 

Bir Basketbol Antrenörünün Yol Haritası Pdf İndir

Bir Basketbol Antrenörünün Yol Haritası
Basketbolla genç yaşta tanıştıktan sonra bu oyuna âşık olmam çok uzun sürmedi. Karşıma çıkan her fırsatı değerlendirmeye çalışsam da birçok genç gibi bu oyunda profesyonel olamayacağımı çok acı bir şekilde fark ettim.
Balıkesir’de üniversite öğrencisi olduğum dönemde, sırf bu oyunun içinde kalabilmek için antrenörlük yapmaya karar verdim. Bu süreçte Best Balıkesir Basketbol Kulübü’nde yardımcı antrenör olarak kariyerimin ilk adımını atmış oldum. Elime fırsatların çok hızlı geçmesiyle birlikte, antrenörlükteki ikinci senemde U12-U13-U14 takımlarında baş antrenörlük ve U16 ve U18 takımlarında yardımcı antrenörlük yapma şansı buldum.

Balıkesir serüvenimin ardından, İstanbul’a ailemin yanına geri döndüm ve İstbol Spor Kulubü ile anlaşıp antrenörlük kariyerime devam ettim. İstanbul’da çalışmaya başladığım ilk dönemden itibaren, oyuna farklı açılardan bakarak, tecrübeli antrenörlerden aldığım bilgilerle, oyuncularıma daha fazla yardımcı olabilmek için sürekli araştırmalar yapmaya başladım. Kariyerimin gidişatını derinden etkileyen en önemli hamlem bu olmuştu. Öğrenebildiğim her bilgiyi toplayıp konuşabildiğim herkese sorular sorarak bir defter tutmaya başladım. Bu deftere şu ana kadar karşılaştığım ve öğrenmeye değer gördüğüm her şeyi yazdım.

İstbol ile anlaşmamı bitirmemin ardından Süper Lig’de mücadelesini sürdüren Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol’dan video analizi yapmak üzere yardımcı antrenörlük teklifi aldım. Bu teklifi kabul ederek profesyonel seviyeye ilk adımımı atmış oldum ve 2019-2020 sezonunda Büyükçekmece Basketbol’un antrenör kadrosunda yer aldım.

Antrenörlük kariyerimi o tuttuğum defter değiştirdi. Ben de tuttuğum o defterin bir kısmını genç antrenör arkadaşlarımın yararlanabilmesi için bir kitap haline getirmeye karar verdim ve yazarlık serüvenimin ilk adımını atmış oldum.

Bir kitap, bir defter insanın hayatını değiştirebiliyor. Önemli olan bilginin peşinden koşmaya devam edebilmek…

Basketbolda Kondisyon Pdf İndir

Basketbolda Kondisyon
Sporda, geliştirilmiş sporsal yetiler bir şampiyonu sahadaki diğer oyunculardan ayırır. Basketbolda, oyunca ne kadar iyi dripling yapabilir, basket ya da pas atabilir ise, başarılı olma şansı o kadar artar. Ancak, eğer oyuncunun kondisyonel yetileri zayıf ise, basketbola özgü özel beceriler en alt düzeyde geçerlidir. Eğer sözü edilen becerileri-drilleri, bir maç sırasında ve de sezon süresince, fiziksel engellere karşın tekrar tekrar gerçekleştirmeyi sağlayacak fiziksel temel geliştirilmez ise, basketbol drillerinin yapılması çok fazla bir yarar sağlayamayacaktır…

Kazanmak Yetmez Pdf İndir

Kazanmak Yetmez
Sarunas Jasikevicius, modern Avrupa basketbolunun en önemli isimlerinden biri. 1998’de profesyonel olan Sarunas, oynadığı takımlarda (Barcelona, Maccabi Tel Aviv, Panathinaikos, Fenerbahçe) 23 şampiyonluk yaşadı ve Litvanya Milli Takımı ile 3 madalya (Avrupa altın, Avrupa bronz, Olimpik bronz) kazandı. Tüm başarılarını müthiş kazanma azmi sayesinde inşa etti; aklıyla, kalbiyle ve yıllar geçtikçe gelişen yeteneğiyle kazandı.
 
İtalyan gazeteci Pietro Scibetta ile birlikte kaleme alınan Kazanmak Yetmez, sıradışı bir yaşamın ve kariyerin izlerini sürüyor. Şampiyonun otobiyografisinde, Jasikevicius’un Amerikan üniversite basketboluyla başlayıp Avrupa’ya uzanan, ardından Birleşik Devletler’e geri dönüp NBA’de mücadele verdiği yıllardan; 2014 yılında, Zalgiris Kaunas’ta oyunculuk kariyeri sona erdikten sonra aynı takımda yardımcı koç olmasına kadar süren yolculuğuna tanık olacaksınız.