Gyges ve Yüzüğü Pdf İndir

Gyges ve Yüzüğü
“Hebbel’in sanat hayatının en olgun devrine rastlayan bu tragedya, mevzuunu eski Yunan tarihinin mitologya ile karıştığı devirlerden almaktadır.
 
“Hebbel üç insan arasında doğan faciayı en ince çizgilerle işlemiş, dünya edebiyatının zirvelerinden biri olan eserini meydana getirmiştir. Narin bir yapı gibi yükselen piyes, emsalsiz bir ahenk ile kurulmuş, vakalar en mantıki sebeplerle birbirine bağlanmış, kahramanlar mübalağasız bir şekilde karakterlerinin icabını yapmıştır. Manzum olan eser, baştan aşağı lirik bir şiir gibi akmakta, bazı yerlerde dil, gözleri kamaştıran bir ihtişamla, kemale varmaktadır.”
 
Sabahattin Ali

Candide (Arapça) كنديد Pdf İndir

Candide (Arapça) كنديد
ي رواية فلسفية خيالية من أشهر روايات الأديب الفرنسي فولتير ، تدور أحداثها حول شاب برئ عاش وترعرع في منزل خاله الذي أسند تعليمه إلى أحد المعلمين الذي قام بترسيخ فكر التفاؤل وحسن النية داخله مما عزله عن العالم الخارجي وجعله يتوسم الخير في الجميع ويثق بهم وينظر للحياة بنظرة.

Der Einsame Weg Pdf İndir

Der Einsame Weg
Der einsame Weg ist ein Schauspiel in fünf Akten von Arthur Schnitzler. Die Uraufführung fand am 13. Februar 1904 in Berlin statt. Anders als in seinen früheren, naturalistischen Stücken, widmet sich Schnitzler in seinem einsamen Weg dem sozialpsychologischen Problem menschlicher Kommunikation.

Anatol Pdf İndir

Anatol
„Ich suche ein Asyl für meine Vergangenheit.“
Anatol ist ein Einakter-Zyklus von Schnitzler. Als Buchausgabe erschien er im Herbst 1892, vordatiert auf das Jahr 1893. Das einleitende Gedicht stammt von Loris, einem Pseudonym des jungen Hugo von Hofmannsthal, der mit Schnitzler befreundet war. Die Stücke wurden einzeln aufgeführt, zu einer gemeinsamen Aufführung kam es erstmals am 3. Dezember 1910 im Deutschen Volkstheater in Wien sowie im Lessingtheater in Berlin.

Iphigenie auf Tauris Pdf İndir

Iphigenie auf Tauris
Das Schauspiel »Iphigenie auf Tauris« wurde am 13. Januar 1787 von Goethe während seiner Italienreise fertiggestellt und ist die letzte in einer Reihe von Fassungen. Es spielt einige Jahre nach dem Krieg um Troja auf Tauris (Insel Krim) im Hain vor dem Tempel der Diana, Göttin des Mondes und der Jagd.

Bayezid Pdf İndir

Bayezid
Edebiyat tarihçileri Corneille ile Racine’i karşılaştırırken şöyle bir görüş ileri sürerler: Corneille, kişileri olmaları, davranmaları gerektiği biçimde göstermeye çalışır. Racine ise kişileri, insana özgü duyuş ve davranışlarıyla, oldukları gibi göstermeyi yeğler. Trajedi yazanlar, hep tarihin derinliklerinde yaşanmış veya yaşandığı söylenegelen olayları kendine konu edinirken, Racine belki de ilk kez, sıcaklığını korumakta olan bir olayı, üzerinde dumanı tüterken kaleme almıştır. Bâyezid trajedisi, hem konusu hem de bu özelliği ile bir ilk olarak bile görülebilir.
 Ülkemizin yetkin müzikologlarından, büyük bestekâr ve söz yazarı, müzik nazariyatçısı Prof. Yalçın Tura’nın bu özgün çevirisi, tarihimizin pek bilinmeyen bir olayına ışık tutarken, edebiyatseverleri ve tiyatro tutkunlarını bir şemsiye altında topluyor…