Stiriyen me Pdf İndir

Stiriyen me
Şa bûm, gelkî kêfa min hat, min biryar da ez wê di arşîwa xwe da nehêlim, bidim çapkirin. Min got bira ev tarîx û ev nivîsên min di nava rûpelên rojnameyeke 30-40 sal berê da nemînin, bira li ser hev di kitêbekê da top bibin. Bira xwendevan, nifşên nuh bibînin 30-40 sal berê ez çi fikirîme û min çi nivîsîye. Nivîsên tê da ne tarîxa min tenê ye, di eynî wextê da beşekî tarîxa me ya nêz û ya dîaspora kurd e jî. Min got bira ev tarîxa min di nav rûpelên rojnameyan da nemîne, wek kitêbekê têkeve arşîva gelê kurd. Ji bo wê jî min ev kitêba di destê we da da çapkirin. Min ne di naveroka wê da û ne jî di zimanê wê da tu guherandin nekir. Mîzanpaj çawa çê bûye, kê çê çi kiriye, min çawa nivîsîye min qet dest nedayê, min wer da çap kirin. Helbet ez ne Zinarê Xamoyê 30-40 sal berê me, di fikrê min da hin guhertin çê bûne. Heger min ew nivîs îro binivîsandana, min wer nedinivîsî, minê hin tişt bi hawakî din, bi uslûbeke din bigota. Lê wê çaxê ez wer fikirîme û lema jî min qet dest neda nivîsan.
 
ev pirtûk ji gotar û nivisên Zinarê Xamo ya 30-40 sal berê hatiye nivîsîn pêk tê

Kader Kuyusu Pdf İndir

Kader Kuyusu
Ölümlerle başlayan hayatlar ve yazgılarına yenilen, sürgün edilen, farklı kültürler içinde şekillenen, parçalanan kozmopolit Kürt aydınları…
Kürtlerin en önemli aydınlarından Celadet Bedirhan’ın İstanbul’daki elit yaşamından, sürgün yıllarına, ardından Şam’a yerleşmesine ve yine yoksulluk içindeki ölüm yıllarına dek uzun bir dönemi kapsayan “Kader Kuyusu” bir yandan da dönemi, dünya savaşını, özgürlük mücadelesini, yenilgileri, yalnızlığı ve yaşanan çaresizlikleri de anlatmaktadır.

Cam’ü Elmas (Kürtçe) Pdf İndir

Cam’ü Elmas (Kürtçe)
Sadık Yalsızuçanlar Harakanlı bilge Ebu’l-Hasan’ın yaşamını çarpıcı bir dille anlattığı yeni kitabı “Cam ve Elmas” ile yeniden okuyucusuyla buluşuyor. Kars’taki Harakani dergâhında geçen olaylar, kente bir belgesel filmin çekimleri için giden ekipteki kameramanın gözünden –daha doğrusu, kalbinden- anlatılıyor. İki epigraf ile açılıyor “Cam ve Elmas”; biri Ebu’l-Hasan Harakani’nin ta kendisinden: “Yeryüzünde yolculuk edenin ayağı; gökte yolculuk yapanın ise kalbi su toplar.” Aynı Harakanlı’nın kendi hayatı gibi.

İkincisi ise Wittgenstein’dan. “Yüreğimin büklümleri hep birbirine yapışmaya çalışır, ben de yüreğimi açmak için büklümleri hep yeniden çekip koparmak zorunda kalırım.”
Aynı “Cam ve Elmas”ın anlatıcısı gibi.

Kitapta yüreğinin büklümleri birbirine karışmış bir adam var; bir belgesel çekimi için Kars’a giden, orada Harakani dergâhının bugünkü şeyhi ile “göz göze” gelen ve Harakanlı’nın iklimine giren… Yalsızuçanlar, Harakanlı’nın hayatından sunduğu etkileyici kesitler ile bedeni bugünde ama ruhu kim bilir nerelerde dolaşan anlatıcısının tecrübelerini art arda sıralıyor.

Harakanlı Bilge’nin, Gazneli Mahmud ve İbn Sina gibi çağdaşlarıyla ilişkileri ayrı sarsıyor okuyucuyu, Bistamlı Bayezid ile zaman üstü boyutlardaki buluşması da ayrı… Evet, farklı zamanlarda yaşamış bu iki derviş buluşuyor, çünkü onlar farklı bir zincirin halkaları.

Harakanlı öyle biri ki on iki yıl süreyle yatsıdan sonra Bistam’a, Bayezid’in türbesine gider, ‘Ona verdiğin giysiden bana da bir koku bağışla’ diye yakarır ve Harakan’a dönerek, sabah namazını yatsının abdestiyle kılar. Ve Bistamlı da öyle ki Harakanlı Ebu’l Hasan daha dünyaya dahi gelmeden, Harakan’dan geçerken durur, havayı koklayarak soluklanır. Yoldaşları, “Efendim, bunu neden yapıyorsunuz?” diye sorduklarında, “Ben bu kasabadan bir erin kokusunu alıyorum” der, “adı Ali, künyesi Ebu’l Hasan’dır, benden üç basamak yukarıdadır.”

Cam ve Elmas”ı bugünün okuyucusu için bunca anlamlı kılansa bu zamanda yaşayan türbedarın, yani Harakani dergâhının bugünkü şeyhinin tüm varlığa ve hayata bilgece bakışı… Ve belki de ondan da ötesi, çekeceği belgesel için planlar hazırlayan, kareler seçen kameramanın “Ben bunları anlayamıyorum. Bana düş gibi geliyor. Dayanamıyorum” sözlerinin ardına gizlenmiş karmaşık, samimi ve çok çarpıcı keşifleri.

Dicle’nin Sürgünleri/Dicle’nin Sesi 2 Pdf İndir

Dicle’nin Sürgünleri/Dicle’nin Sesi 2
Unutulmuşların sesi, ikinci bölümde sürgünlerin, kaybedenlerin, bin yıllık topraklarından koparılıp atılan bütün kavimlerin hikayesine dönüşüyor. Herkesin barış içinde yaşadığı Mezopotamya toprakları kanla sulanıyor. Bedirhaniler yeniliyor, isyancılar her biri dünyanın başka bir kıyısına sürgün ediliyor ya da öldürülüyor. Mir, önce İstanbul’a, sonra Girit’e ve Şam’a sürgün edilimiştir ve orada yoksulluk içinde hayat mücadelesi vermektedir. Dengbêj Biro ve Esther de ardı sıra. Büyük umutlar sürgünle, göçle yeniden tarihin sayfalarına gömülüyor.

Bîn Hemîd û Blanca Pdf İndir

Bîn Hemîd û Blanca
Siltana Gulan, ey carîyeya Mesîhî (Xirîstîyan) ya xweşik; a xweşiktirîna ku ji wan keçên bakîre yên Gurcî yên ku ew sebeba hez û xweşîya çavên mêran in. Te, baş pê derxist, texmîna te rast e! Ez, li vî bajarî, xerîb im. Ez di nav van qesran da wenda bûm, min rîya xwe şaş kir û nikarim rîya xana Mexrîbî’yan derxim. Nûra Mihemed dilê te ronî bike! Ji ber vê mêvanperwerîya te ya ku te nîşan da, Mihemed mikafatê bide te înşellah
Beşek ji romanê

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde Pdf İndir

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde
Ülkesinden sürgün edildikten sonra hep onun özlemiyle yaşayan, dönüş umudunu hep içinde taşıyan, sonrasında sevgilisi ile ülkesi arasında seçim yapması gerektiğinde ülkesi için savaşmayı seçen, her iki seçiminde de yenilen Kürt aydını Memduh Selim Bey’in hikayesidir anlatılan.
Ülke özlemi içinde büyürken, aşkın ateşiyle yanar. Ömrünün son demine kadar yalnızlık ve yoksullukla boğuşur, çaresizlik içinde ölür. Büyük umutlar, hayaller ve hayal kırıklıkları, trajediler ve adım adım yok oluşa uzanan destansı bir yolculuk…