1984 Pdf İndir

1984
Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (…) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

Andersen Masalları Cilt:2 (Ciltli) Pdf İndir

Andersen Masalları Cilt:2 (Ciltli)
Romandan seyahat güncesine, tiyatro oyunundan şiire kadar birçok farklı türde eserler vermiş olan Hans Christian Andersen’i dünya çapında üne kavuşturan masal ve hikâyeleri olmuştur.
Toplamda 156 adet olan bu masal ve hikâyeler ilkin 1835’te Çocuklar için Masallar adıyla basılmış ve 1842’ye kadar altı cilde ulaşmıştır; bu eseri Yeni Masallar adında yeni bir seri takip etmiştir Bu durum günümüzde çocuk edebiyatının en büyük isimlerinden biri olarak sayılan Andersen’in yerini ve önemini anlamak adına dikkat etmemiz gereken bir noktadır. Zira Andersen kendisinden önce gelenler gibi sözlü geleneğe ait olan halk masallarını tarihsel ve antropolojik çalışmalar adına derleyip yazılı olarak kayıtlara geçirmek yerine masal ve hikâyeleri kendi yazmıştır.
Çocukken kendisine anlatılan masallar en büyük esin kaynağı olsa da, onun yazdığı masal ve hikâyelerde gerçekçilik ağır basmaktadır. Günlük yaşama dair yaptığı gözlemler, yaşanmış olaylara yaptığı göndermeler, gerek mekân gerekse karakter seçimi ile gerçekçiliği hiç elden bırakmamış ve bunu kuğuya dönüşen prens ve prensesler, canlanan oyuncaklar, denizkızları gibi fantastik öğelerle mükemmel bir şekilde harmanlamıştır.
Hiciv, ironi ve mizah ile bezenen, kimi zaman bir romanı andıran, kimi zaman ise masalın içinde masal anlatan bu eserler hikâyeciliğe evrensel bir biçim kazandırmış ve edebiyatla iç içe geçirdiği bu türü zenginleştirmiştir. Kullandığı basit dil, yalın anlatım, doğrudan hitap tarzı, kısa ve özlü cümleler ile okurla samimi bir ilişki yakalayan Andersen tüm dikkatleri üzerine çekmiş ve kalıcı bir başarı elde etmiştir.
Bazı masal ve hikâyelerinin otobiyografik öğeler taşıdığı da bilinmektedir. Örneğin Kibritçi Kız, küçüklüğünde dilendirilmeye zorlanan ve kimi zaman yiyecek yemeği bile olmadan sokaklara terk edilen büyükannesinin çektiği sefalete bir ağıt niteliğindedir. Çirkin Ördek Yavrusu’nun ise küçükken gerek görünüşü gerekse başarısızlıkları yüzünden dışlanan Andersen’in geç kabul gören dehasına bir gönderme olduğu kabul edilir.
Masal ve hikâyelerin eğitici ve öğretici bir yanı da vardır. İda’nın Çiçekleri’nde doğa, Cennet Bahçesi’nde coğrafya, birçok yerde adı geçen Danimarkalı Holgar gibi kahramanlarla tarih, Holberg gibi yazarlarla edebiyat Knidos Afroditi gibi eserlerle sanat ve kültür hakkında çocukları bilgilendirmeyi amaçlamıştır. Kadın, çocuk, engelli, yoksul gibi ana karakterler üzerinden Andersen, Kilise hiyerarşisiyle, bürokratik açmazlarla, soylulukla, servet sahibi olmakla alay edip onları yermiş ve kadın-erkek ilişkileri, sınıf farkları, toplumsal dışlanma gibi güncelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan sorunlara eğilerek mevcut düzeni eleştirmiştir.
Yüzden fazla dile çevrilmiş olan, tiyatroya, müzikal komedilere, çizgi filmlere uyarlanan, dünya çocuk edebiyatının bu vazgeçilmez eserini eksiksiz olarak sizlere sunmaktan gurur duyarız.

Ayşegül / Ev İşlerini Kardeşler Yapıyor Pdf İndir

Ayşegül / Ev İşlerini Kardeşler Yapıyor
Onun adı “Ayşegül”… İlk olarak 1954’te, Belçika’da “Martine” adıyla yayımlandı, çok geçmeden de “Ayşegül” adıyla Türkiye’ye geldi. Elli yıllık Türkiye serüveni boyunca, pek çok kuşak, o ve arkadaşlarıyla büyüdü; ebeveynlerle çocukların ortak arkadaşı oldu

The Flea Palace Pdf İndir

The Flea Palace
By turns comic and tragic, The Flea Palace is an outstandingly original novel driven by an overriding sence of social justice.

Bonbon Palace was once a stately apartment block in İstanbul. Now it is a sadly dilapidated home to ten wildly different individuals and their families.

Göçebe Pdf İndir

Göçebe
Nobel ödüllü Yazar Knut Hamsun′dan insana ve hayata dair bir roman…

“Göçebe, üç bölümlük büyük romana yazarın verdiği genel isimdir. İlk kitap Sonbahar Yıldızları altında 1906’da, Hüzünlü Havalar 1909’da, Son Mutluluk 1912’de yazıldı. Üç bölümün üç ayrı adı var, ama aslında üç bölümün üçü de birer “hüzünlü hava”dır; üçünün de kahramanı aynı kişi. Hamsun’un asıl adı olan Knud Pedersen’in ağzından anlatılır olaylar. Artık büyük şehirlerden bezmiş, iç sıkıntılarını kırlarda, ormanlarda, şehirden uzak yerlerde dağıtmaya çalışan, kayıp gençliği peşinde avare, orta yaşlı bir hülya adamıdır kahraman. Şehrin gürültü ve uygarlığından kaçarak tabiatın bağrında, yıldızların altında ruhuna sükûn ve şifa arayan, kanının çağıltısını kırların soluğunda yatıştırmak isteyen, şair ruhlu birisi.”

Behçet Necatigil

Stiriyen me Pdf İndir

Stiriyen me
Şa bûm, gelkî kêfa min hat, min biryar da ez wê di arşîwa xwe da nehêlim, bidim çapkirin. Min got bira ev tarîx û ev nivîsên min di nava rûpelên rojnameyeke 30-40 sal berê da nemînin, bira li ser hev di kitêbekê da top bibin. Bira xwendevan, nifşên nuh bibînin 30-40 sal berê ez çi fikirîme û min çi nivîsîye. Nivîsên tê da ne tarîxa min tenê ye, di eynî wextê da beşekî tarîxa me ya nêz û ya dîaspora kurd e jî. Min got bira ev tarîxa min di nav rûpelên rojnameyan da nemîne, wek kitêbekê têkeve arşîva gelê kurd. Ji bo wê jî min ev kitêba di destê we da da çapkirin. Min ne di naveroka wê da û ne jî di zimanê wê da tu guherandin nekir. Mîzanpaj çawa çê bûye, kê çê çi kiriye, min çawa nivîsîye min qet dest nedayê, min wer da çap kirin. Helbet ez ne Zinarê Xamoyê 30-40 sal berê me, di fikrê min da hin guhertin çê bûne. Heger min ew nivîs îro binivîsandana, min wer nedinivîsî, minê hin tişt bi hawakî din, bi uslûbeke din bigota. Lê wê çaxê ez wer fikirîme û lema jî min qet dest neda nivîsan.
 
ev pirtûk ji gotar û nivisên Zinarê Xamo ya 30-40 sal berê hatiye nivîsîn pêk tê

L’Affaire Impot Sur la Fortune (Varlık Vergisi) Pdf İndir

L’Affaire Impot Sur la Fortune (Varlık Vergisi)
İkinci Dünya Savaşı Türkiyesi’nde tüccarların ve sanayicilerin savaş şartlarının yarattığı karaborsa ortamında elde ettikleri aşırı kazançları vergilendirmeyi hedefleyen Varlık Vergisi Kanunu azınlıklara ayrımcı ve keyfi bir şekilde uygulanacaktı. Bu kanunun bu şekilde uygulanması birçok araştırmaya konu olmuştur. Ancak kanunun yabancı uyruklu gayri Müslim tüccarlara nasıl uygulandığı konusu ise şimdiye kadar incelenmemişti. Bu araştırma İsviçre, Fransız, İtalyan ve Alman arşiv belgelerinin ışığında kanunun yabancı uyruklulara nasıl uygulandığını ilk kere incelemekte.

Dans la Turquie de la Deuxième Guerre Mondiale, la loi de l’impôt sur la fortune, qui avait pour but d’imposer les revenus excessifs que les commerçants et les industriels avaient perçus sur les terrains du marché noir et de la spéculation, allait s’appliquer d’une manière discriminatoire et arbitraire aux minorités. La commission qui devait faire appliquer la loi, en ayant soin de procéder à une discrimination entre les contribuables musulmans et non-musulmans, allait en effet finir par exiger le règlement de sommes beaucoup plus importantes aux imposés non-musulmans qu’aux musulmans. Les contribuables non-musulmans ne pouvant pas payer les sommes demandées, qui représentaient une portion astronomique de leur patrimoine exigée de manière infondée, devaient alors honorer leur dette envers l’État turc en trimant dans des camps de travaux forcés. La loi de l’impôt sur la fortune allait également être appliquée d’une manière injuste et arbitraire aux commerçants non-musulmans de nationalité étrangère résidant en Turquie. La mise en application de cette loi dans ses conséquences sur les citoyens turcs non-musulmans a fait l’objet de plusieurs études par le passé; la façon dont cet impôt s’est appliqué pour les commerçants non-musulmans de nationalité étrangère n’avait cependant jamais été analysée. Ce livre étudie pour la première fois comment on a appliqué cette loi aux ressortissants de nationalités étrangères à la lumière des documents d’archive suisses, français, allemands et italiens.

Kızıl Darı Tarlaları Pdf İndir

Kızıl Darı Tarlaları
Çin’in Nobel ödüllü yazarı Mo Yan’ın Kızıl Darı Tarlaları, Shandong ailesinden üç kuşağın, 1923-1976 yılları arasındaki öyküsünü aktaran bir roman. Yazar, bir mücevher güzelliğindeki doğa manzaraları fonuna yerleştirdiği ve kronolojik sıra gütmeden kurguladığı romanda, Japon istilasına karşı verilen Direniş Savaşı, Çinlilerin birbirleriyle çatışmaları, Komünist Devrim, Kültür Devrimi gibi Çin tarihindeki önemli halk hareketlerini ve bütün bu yıllar içindeki tutkulu aşkları anlatıyor.

Çin sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Yimou Zhang’ın beyaz perdeye aktardığı Kızıl Darı Tarlaları, tarihsel bir anlatımla kara mizahı ustalıkla kaynaştırıyor. Roman, geçmişle bugün, ölüyle diri, iyiyle kötü arasında belirgin bir ayrım yapılmadan sürüyor.
Nobel ödül töreninde konuşan Per Wästberg’in dediği gibi, Mo Yan, bireyi kimliksiz insan yığınlarından çekip ortaya çıkaran; alaycı ve iğneleyici bir üslupla tarihe, tarihî çarpıtmalara, yoksunluklara ve siyasal riyakârlıklara karşı çıkan bir yazar.

Selahaddin Eyyübi’nin Gölgesinde Pdf İndir

Selahaddin Eyyübi’nin Gölgesinde
Tozkoparan’ın yazarından, bilgelik ve cesaretle dolu yeni bir tarihi roman: Selahaddin’in Gölgesinde

“…Selahaddin yirmi yaşına kadar zamanının çoğunu cirit oynayarak, Kur’an ve şiir çalışarak geçirdi…1169 yılında Mısır’ın mutlak hakimi haline geldi. 1171’de Sünni ve Şii Müslümanları birleştirdi… Frenkleri Kudüs’te kalmaya ve daha önce sürülen Yahudileri geri dönmeye davet ettiği söyleniyor. Çılgının biri mi, bilmiyoruz… Selahaddin’in okuma-yazma bilmediğini öne süren Papa Hazretleri yanılmaktadır. Kendisinin birçok dilde okuyup yazabildiği tecrübelerimizle sabittir…”

Şövalye James Sheringham, William Davenport ve Toronlu Kont Henry tarafından Kral Richard’a sunulan rapordan.

Dünyanın En İyi Kitabı Pdf İndir

Dünyanın En İyi Kitabı
Dünyanın en iyi kitabını yazmak mümkün mü?

Titus Jensen, alkol problemi olan bir yazardır.İçinde bir çok-satana yakışan her türlü konuyu barındırması gereken ?Dünyanın En İyi Kitabı’nı yazma fikri ortaya çıktığında, Titus’tan istenen alkolden uzak durması ve binlerce sayfaya ulaşabilecek bir
potansiyel barındıran bu kitabı 250 sayfaya sığdırmasıdır. Titus’un bu fikri beraber geliştirdiği şair arkadaşı
Eddie X ise Titus’un arkasından birtakım işler çeviriyor gibi gözükmektedir. Titus, Eddie’nin kendi fikrini çalmış olabileceğinden şüphelenir. Kim bilir, belki Eddie de Dünyanın En İyi Kitabı’nı yazıyordur…

“Kitap içinde kitap” okumanın zevkini yaşatan Dünyanın En İyi Kitabı, mizahıyla, akıcılığıyla ve yayın dünyasına getirdiği eleştirilerle her kitap kurdunun okuması gereken bir roman.