Osmanlılar III / Kılıç ve Kırbaç Pdf İndir

Osmanlılar III / Kılıç ve Kırbaç
Herkesin efendisi olan zamanın rüzgârı çok sert esiyordu. Batıda fırtınadan atıyla zaferden zafere koşan halifenin sultanlık payesi verdiği Tanrı’nın kılıcı Yıldırım Bayezid, doğuda Delhi’den Saray’a, Herat’tan Sivas’a kadar tüm kaleleri yerle bir ederek kasırgadan atıyla gelen Tanrı’nın kırbacı Sahipkıran Emir Timur vardı. Bu iki güçlü liderin eninde sonunda karşılaşmaları kaçınılmazdı. O gün gelip Çubuk-abad’da karşılaştıklarında gökyüzü yeryüzüne kapandı. Murat Tuncel, Osmanlılar üst başlıklı seri romanlarının üçüncüsü olan bu romanında bizi işte o ikinci Nuh tufanı günleri ve tarihin başka uçurumlarında gezindiriyor.
 
“Emir Timur, mancınıklarla fırlattırmak için yığdırdığı kesik baş kulelerine bakarken iştahı kapanan Bayezid’e öfkeyle baktı. Dudaklarını ısırarak öfkesini yatıştırdı. Karşısındaki tanrının kılıcı olmasaydı başı gövdesinden çoktan ayrılırdı elbette,”Yazıcı Arapşah.
 
Mehmet Çelebi, “Bilirim Yakup Bey. Sizin gibi Anatolia’daki tüm beylerimizin dileği budur. Karamanoğulları da, Çandarlılar da, Germiyanoğlu Yakub Bey de bizimledir. Lakin Trakium’a gitmesine yardımcı olduğumuz Musa Çelebi bize verdiği sözlerinin hepsini ve aklın üstünlüğünü unutmuş görünüyor.”
 
İmparator İkinci Manuel, elindeki Thucydidis’in tarihini yerine koyarken Europides’in Troyalı Kadınlar adlı piyesinin el yazmasını aldı. Açılan sayfadaki birkaç cümleyi okuyunca “Ah” dedi. Oğluna bakarak eski Rumca’yla yazılmış paragrafı, “Bak burada Euripides Troyalı Hekabe’yi konuşturmuş. Hekabe yüreğini kasıp kavuran acısını dile getirmek için,“ Yurtsuzum çocuklarım. Hatta çocuklarımsızım. Bakın atalarımın kalesi ağlıyor. Yalnız ölüm unutur acıyı. Çünkü, gözyaşı yoktur ölümün…” diye açıkladı.

Kader & Hayattan Hayale Yolculuk 1 Pdf İndir

Kader & Hayattan Hayale Yolculuk 1
“Kader”, bir erkeğin kaleminden çıkmış büyüleyici bir “Kadın” romanı.

Aynı evdeki 3 farklı kadının kesişen yolları ve 3 farklı hikâyesi…

İpek; “Kader”inden, kendinden ve İstanbul’dan kaçıp bir İç Anadolu kasabasında, çok sevdiği anneannesinin yanında huzuru ararken bambaşka hikâyelerin içinde bulur kendini.

Nazlı; İpek’in anneannesi, sığınağı, sırdaşı… “Kader”siz bir anne, bir eş. Tarifsiz acılarla yoğrulmuş ölümsüz bir aşk hikâyesinin başrolü.

Döndü; babalarının evlattan saymadığı beş kız kardeşten dördüncüsü, kocasının yaşlı bir Alman kadınla evlenmek için boşamak istediği taze gelin ve “Kader”in daha nice oyunlarını alt etmiş bir Anadolu kadını.

Ve…
‘’ Kore Savaşı’ndaki kahraman asker Cumhur, bir buçuk asırdan fazla yaşayan Zaro Ağa ve Mustafa Kemal’in içinde uhde kalan bilinmeyen aşkı…’’
Müthiş bir kurgu ile örülmüş bu romanı okurken; kâh gözyaşlarına boğulacak kâh hayrete düşecek kâh savaşın soğuk yüzüyle karşılaşacaksınız.
Bilhassa ruhsal betimleriyle dikkat çeken, hikâyeden hiç kopmadan kahramanları tüm çıplaklığıyla okurunun zihnine nakşeden yazar Ümit Gürbüz; bu ilk romanıyla yazın dünyasına şaşaalı bir giriş yapıyor.

Conversos Pdf İndir

Conversos
Roman XV yüzyıl da İber Yarımadasında Reconcuista (Yeniden Fetih)  Dönemini ve bu dönemde Granada’da yaşanan korkunç olayları anlatmaktadır.
Kral Ferdinand ve Kraliçe İsabella’nın 31 Mart 1492’de imzaladığı Elhamra Kararnamesi ile üç ay içinde bütün Yahudiler ya Hristiyan olacaklar ya da bütün değerli varlıklarını bırakarak ülkeyi terk edeceklerdi.
Onlara yardım eden en önemli güç Osmanlı Devleti oldu. Sultan ll Beyazıt’ın bu konuda söylediği şu meşhur söz, Osmanlı Devleti’nin İspanya’daki olaylara yaklaşımını açıkça göstermektedir:  Bir hükümdar, kendi ülkesini fakirleştirirken benim ülkemi zenginleştiriyorsa ona nasıl bilge hükümdar denebilir?
Aşk, cesaret, yiğitlik, dostluk ve sadakat gibi asil değerler için, kötü güçlere karşı verilen destansı mücadele bu romanın esas konusunu oluşturmaktadır.
Bu eseri diğer tarih romanlarından ayıran en önemli özellik ise tarihi gerçekleri olduğu gibi anlatıyor olmasıdır.

Şimal Yıldızı Kore’de Pdf İndir

Şimal Yıldızı Kore’de
25 Haziran 1950 sabahında başlayan Kore Savaşı, Soğuk Savaşın ilk sıcak çatışması olarak tarihte yerini almıştır. Adnan Menderes hükümeti, 26 Temmuz 1950’de Kore’ye bir tugay düzeyinde asker göndereceğini, Birleşmiş Milletlere bildirmiştir. Savaşa giden Kahraman Türk evlatları, İskenderun limanından bindiği Amerikan nakliye gemileriyle Kore topraklarına ayak basmıştır. Türk askerini Koreliler yoğun sevgi gösterileriyle karşılamıştır.
 
Kore topraklarında savaşın başlaması ve ateşkesin imzalandığı 27 Temmuz 1953 tarihine kadar dönüşümlü olarak bir yıl görev yapan bir, iki ve üçüncü Kore Türk Tugayları, Kore topraklarına barış ve huzurun gelmesini sağlamıştır. Türk askerleri görev yaptığı sürede verdiği mücadeleler dünya basınında yankılanarak, takdir toplamıştır. Türk askerleri görev yaptığı dönemlerde Kore halkının sevgi ve sempatisini kazanarak Türk ve Kore dostluğunun oluşmasını sağlamıştır.
 
Eserin oluşmasında anı, fotoğraf ve materyaller ile yardımcı olan kıymetli Kore Gazilerimize teşekkürlerimizi sunuyor, eserin onların unutulmaması için bir vesile olmasını diliyoruz. Okunmak dileğiyle…

Avrupa Uygarlığı Kod: 11-E-16 Pdf İndir

Dünyanın en çok sevilen yazarlarından olan Claude Delmas dünya ya yazdığı kitaplar ile fark katmaya devam ediyor. Avrupa Uygarlığı Kod: 11-E-16 Pdf İndir kitabını hem pdf indirebilir hemde www.pdfkitapokuindir.com üzerinden okuyabilirsiniz.