Deneme Yayını Pdf İndir

Deneme Yayını
“Kuşkusuz, bilmek insanı boğar. Kuşkusuz bilmek, insanı öldürür.
 
Dünya ve memleket nerde buluşabilir bu iki yargı ekseninde? Gerçekten de dünyanın tek bir dili, ortak bir dili olabilir mi? Konuşulan, yazılan, çizilen bir ortak dil… Basit gibi görünen bu soru aslında varlığın edimleri açısından son derece zordur, hatta imkânsız bir sorudur. Çünkü bu soruya verilebilecek tüm yanıtlar ister istemez savrulmak durumundadır. İşte bu istemsiz savrulmaya, zorunlu imkânsızlığa şiir denir. Dolayısıyla herkes şiir yazar ama herkes yazdığı şiiri başka şeylere, başka gerçeklere dayandırarak açıklamak durumundadır. Böyle söyleyişimin nedeni, herhangi bir sanat eserine bakıldığında onda ilk gördüğüm şeyin şiir olmasındandır. İşte bu kitap boyunca akan söyleşilerde şairler farklı biçimlerde savrulmuşlar ve nihayet itibari ile şiiri aramışlar… Olumsuz bir şey söylemiyorum; aksine olması gereken olmuş demek istiyorum.
 
Levent Karataş nokta atışından ziyade, nokta tadışı sorularıyla şairlerini kimi zaman kendini savunmak zorunda bırakmış, kimi zaman da soran biri olarak (yine soruları ile) aldığı yanıtlara şaşırdığını anlatmaya çalışmıştır. Bu son derece ilginç ve faydalı bir yöntem olarak çıkar karşımıza. Dövüşenlerle yaşayanlar arasındaki ayrım böyle anlaşılmazsa, nasıl anlaşılır?
 
Birbirinden önemli isimler, birbirinden kıymetli cevaplar… Kuşkusuz, şair okuyarak anlaşılır. Kuşkusuz şair, okuyarak anlaşılır.”
 
ONUR AKYIL

Nutuklar ve Konferanslar Kod: 11-Z-8 Pdf İndir

Dünyanın en çok sevilen yazarlarından olan Renan dünya ya yazdığı kitaplar ile fark katmaya devam ediyor. Nutuklar ve Konferanslar Kod: 11-Z-8 Pdf İndir kitabını hem pdf indirebilir hemde www.pdfkitapokuindir.com üzerinden okuyabilirsiniz.

Çal Söyle Şarkımı Pdf İndir

Çal Söyle Şarkımı
Türk gençliğinin kabiliyetine hayranım. Kısa zamanda gösterdikleri muvaffakiyet şâyan-ı hayrettir. İşte Fırat Kızıltuğ da bunlardan biridir. Konservatuarımıza intisap ettiği zaman, sene sonu imtihanındaki başarısı yalnız beni değil, o gün misafir olarak aramızda bulunan, son devrin en kıymetli bestekârı İsmail Baha Sürelsan’ı da hayrette bırakmıştı. Lâika Karabey-1959
 Fuzûlî’den Ali Şir Nevâî’ye, Kul Hâce Ahmed’den Nâbî Hazrî’ye, Bayburtlu Zihnî’den, Şeyh Galib’den Necip Fazıl, Talât Sait Halman ve Husrev Hâtemî’ye uzanan bir şiir dünyasında izlenimleri, etkilenmeleri, sohbetleri ile binbir çiçekten bal derleyen arı misâli çalışır.Bir simurg olarak küllerinden yeniden, yeniden doğmayı, özgürce kızıl ufuklara kanat açmayı ve hiçbir karşılık beklemeden, ummadan hayatlarımıza yeniden, yeniden can suyu vermeyi bilmiştir. Ruhi Ayangil – 2015
Fırat Bey hem sesi ve sazı hem kelamı ile babasının yönettiği Bayburt Halk Evi Bandosu’ndan esen Batı mûsikîsinin rüzgârını, yıllar sonra Gerhard Braun’la sürdürdüğü flüt çalışmalarıyla birleştirmiş; bu nağmeleri Arel’den, Laika Karabey’den, Münir Nurettin Selçuk’tan süzülen saz virtüözlüğü ile buluşturmuştur. Asya’dan Avrupa’ya sesten bir gök kuşağına binerek gitmiş, oradan tekrar Anadolu’ya, Osmanlı’nın XX. yüzyıla miras kalan muhteşem ses ummanına dalmak üzre dönmüş ve bu yolculuğu hayatının hemen her gününde tekrar etmiştir. Fırat Bey’in mûsikî ve edebiyat dünyamızdaki yeri, iki yarım kıtanın tam ortasıdır. O kanatlarını Anadolu’da kalmasını bilerek her iki kıtaya da açmış, ses dünyasındaki dengesini her zaman zirvede tutarak bizlere de tutmamız gerektiğini öğretmiştir. Ümit Meriç – 2015
Hazırladığımız  eser Fırat Kızıltuğ hocamızın farklı coğrafyalarda farklı zaman dilimlerinde ama ille de Mûsikîmiz ve onu besleyen edebiyatımız üzerine yazılmış makalelerinden oluşmaktadır. Çal söyle Şarkımı, sizi, insan mahşerinde müstesna insanlara yaklaştıracak, duymadığınız belki de hiç bilmediğiniz yaşanılmış veya düşünülmüş ummanlara doğru yol almanıza vesile olacaktır. Pek çoğu edebi bir dille ve sanatçı hassasiyetiyle yazılmış makaleleri okudukça Türk Mûsikîsi üzerine tartışmaların hala bitmediği günümüzde Fırat hocamızın ısrarla hep aynı şeyleri savunduğunu ve ifade buyurduklarındaki ısrarların ne kadar yerinde olduğuna bir kez daha tanık olacaksınız.