Osmanlılar III / Kılıç ve Kırbaç Pdf İndir

Osmanlılar III / Kılıç ve Kırbaç
Herkesin efendisi olan zamanın rüzgârı çok sert esiyordu. Batıda fırtınadan atıyla zaferden zafere koşan halifenin sultanlık payesi verdiği Tanrı’nın kılıcı Yıldırım Bayezid, doğuda Delhi’den Saray’a, Herat’tan Sivas’a kadar tüm kaleleri yerle bir ederek kasırgadan atıyla gelen Tanrı’nın kırbacı Sahipkıran Emir Timur vardı. Bu iki güçlü liderin eninde sonunda karşılaşmaları kaçınılmazdı. O gün gelip Çubuk-abad’da karşılaştıklarında gökyüzü yeryüzüne kapandı. Murat Tuncel, Osmanlılar üst başlıklı seri romanlarının üçüncüsü olan bu romanında bizi işte o ikinci Nuh tufanı günleri ve tarihin başka uçurumlarında gezindiriyor.
 
“Emir Timur, mancınıklarla fırlattırmak için yığdırdığı kesik baş kulelerine bakarken iştahı kapanan Bayezid’e öfkeyle baktı. Dudaklarını ısırarak öfkesini yatıştırdı. Karşısındaki tanrının kılıcı olmasaydı başı gövdesinden çoktan ayrılırdı elbette,”Yazıcı Arapşah.
 
Mehmet Çelebi, “Bilirim Yakup Bey. Sizin gibi Anatolia’daki tüm beylerimizin dileği budur. Karamanoğulları da, Çandarlılar da, Germiyanoğlu Yakub Bey de bizimledir. Lakin Trakium’a gitmesine yardımcı olduğumuz Musa Çelebi bize verdiği sözlerinin hepsini ve aklın üstünlüğünü unutmuş görünüyor.”
 
İmparator İkinci Manuel, elindeki Thucydidis’in tarihini yerine koyarken Europides’in Troyalı Kadınlar adlı piyesinin el yazmasını aldı. Açılan sayfadaki birkaç cümleyi okuyunca “Ah” dedi. Oğluna bakarak eski Rumca’yla yazılmış paragrafı, “Bak burada Euripides Troyalı Hekabe’yi konuşturmuş. Hekabe yüreğini kasıp kavuran acısını dile getirmek için,“ Yurtsuzum çocuklarım. Hatta çocuklarımsızım. Bakın atalarımın kalesi ağlıyor. Yalnız ölüm unutur acıyı. Çünkü, gözyaşı yoktur ölümün…” diye açıkladı.

Kader & Hayattan Hayale Yolculuk 1 Pdf İndir

Kader & Hayattan Hayale Yolculuk 1
“Kader”, bir erkeğin kaleminden çıkmış büyüleyici bir “Kadın” romanı.

Aynı evdeki 3 farklı kadının kesişen yolları ve 3 farklı hikâyesi…

İpek; “Kader”inden, kendinden ve İstanbul’dan kaçıp bir İç Anadolu kasabasında, çok sevdiği anneannesinin yanında huzuru ararken bambaşka hikâyelerin içinde bulur kendini.

Nazlı; İpek’in anneannesi, sığınağı, sırdaşı… “Kader”siz bir anne, bir eş. Tarifsiz acılarla yoğrulmuş ölümsüz bir aşk hikâyesinin başrolü.

Döndü; babalarının evlattan saymadığı beş kız kardeşten dördüncüsü, kocasının yaşlı bir Alman kadınla evlenmek için boşamak istediği taze gelin ve “Kader”in daha nice oyunlarını alt etmiş bir Anadolu kadını.

Ve…
‘’ Kore Savaşı’ndaki kahraman asker Cumhur, bir buçuk asırdan fazla yaşayan Zaro Ağa ve Mustafa Kemal’in içinde uhde kalan bilinmeyen aşkı…’’
Müthiş bir kurgu ile örülmüş bu romanı okurken; kâh gözyaşlarına boğulacak kâh hayrete düşecek kâh savaşın soğuk yüzüyle karşılaşacaksınız.
Bilhassa ruhsal betimleriyle dikkat çeken, hikâyeden hiç kopmadan kahramanları tüm çıplaklığıyla okurunun zihnine nakşeden yazar Ümit Gürbüz; bu ilk romanıyla yazın dünyasına şaşaalı bir giriş yapıyor.

Hugo Chavez Pdf İndir

Hugo Chavez
1998 yılında ilk kez başkan seçilmesinden sonra bütün seçimlerden ve referandumlardan zaferle çıktı, siyasal gücünü pekiştirdi ve yeni, cesur önlemlere imza attı. Kişiliği ve stili halkta yarattığı cazibenin altında yatan nedenlerden yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır. Diğer bir neden olarak katılımcı demokrasiye dayalı ‘21. Yüzyıl Sosyalizmi’ adı altında yeni bir modeli geliştirmeye çalışması gösterilebilir:
“Demokrasi şu an yeni kuruluyor, gerçi hayal ettiğimiz bir demokrasi değil bu. İdealimiz: Tam olarak katılımcı ve vatandaş önderliğinde bir demokrasi.”
Venezuela dışında, antiemperyalist çıkışları, neo-liberal politikalara karşı sert eleştirileri, üçüncü dünya ülkelerinin haklarını savunması, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölge üzerinde kurduğu hegemonyaya kafa tutması ona tüm dünyada sempati kazandırdı.

Milli Şef Dönemi Pdf İndir

Milli Şef Dönemi
Sancılı bir demokrasiye sahip olan Türkiye’de, demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla yerleşmesi süreci, belki de halen devam eden bir süreçtir. Bu sürecin önemli dönüm noktalarından biri de, çok partili siyasi hayata geçiştir. CHP’nin tek parti olarak ülkeyi yönettiği yıllar, 1950 yılında Demokrat Parti’nin başa geçişiyle son bulmuştur. Tek partili dönemin en önemli aktörlerinden İsmet İnönü, “Millî Şef” olarak 12 yıl ülkenin en tepesinde bulunmuş bir profildir. Bu kitap, İnönü yönetimindeki Türkiye ile birlikte, çok partili hayata geçişte yaşananları bilimsel objektiflik ve tarihi belgeler ışığında okura aktarmaktadır.

Fraulein Else Pdf İndir

Fraulein Else
Das Lebensgefühl der Menschen im alten, im kaiserlichen und königlichen Österreich spiegelt sich mit intensiver Deutlichkeit in Arthur Schnitzlers Werk.  Themen genug für zeit- und gesellschaftskritisches Erzählen – vor allem auch vom Fehlverhalten dieser Menschen, die, aus solchem Lebensgefühl heraus, nicht davor zurückscheuen, die anderen, die gewissenhaften, zu opfern, wenn sie selbst sich allzusehr verstrickt haben.
 
Die Form, die Arthur Schnitzler gerade für diese Erzählung entwickelt hat, der innere Monolog, steht “genau in der Mitte zwischen Novelle und Drama” – sie unterstreicht, daß es ihm bei seinem Schreiben zugleich um äußeres, reales Geschehen wie um das innere, das psychische Erleben der Gestalten der Menschen seiner Zeit ging.

Birlikte Pdf İndir

Birlikte
“…birlikte…” Bu kelimenin o kadar derin bir anlamı var ki! Başına ya da sonuna istediğiniz tüm kelimeleri ekleyerek birçok anlam çıkartabilirsiniz. Bu kitapta her biri sekiz yaşında ilkokul ikinci sınıf öğrencisi ile yazar bir öğretmenin yolları kesişti. Hal böyle olunca birbirinden keyifli on iki öykü çıktı ortaya. Minik yazarlar kendilerine ait öyküleri yazdılar. Türkçe derslerinde ise sırayla cümleler ekleyerek “…birlikte…” bir öykü yazdılar. Öğretmenleri de bir öykü yazınca ortaya bir kitap çıktı. Daha sonra “…birlikte…” kitabın kapak resmini çizdiler. Hepinizin yüreğine değecek, sıcacık, fantastik, komik öyküler bu kitapta sizleri bekliyor.
Özel Seydikemer Ata İlkokulu 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 2/A sınıfı “Ben Bir Yazarım” projesi kapsamında yazdıkları öykülerle hayal dünyanıza konuk oluyor.

Büyük Yalan Kod: 11-E-28 Pdf İndir

Dünyanın en çok sevilen yazarlarından olan Muazzez Tahsin Berkand dünya ya yazdığı kitaplar ile fark katmaya devam ediyor. Büyük Yalan Kod: 11-E-28 Pdf İndir kitabını hem pdf indirebilir hemde www.pdfkitapokuindir.com üzerinden okuyabilirsiniz.

Vaktince Pdf İndir

Vaktince
1969 Yılında Şarkışla’da dünyaya gelen Hakverdi BULUT Şarkışla Lisesi’nden sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. On yıl Erzurum, Ağrı, Sivas ve Şarkışla’da edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Ak Parti’den üç dönem belediye başkanlığı yaptı. Bu süreçte derlediği ilginç siyasi yaşanmışlıkları ve seçme şiirlerini bu kitapta toplayan yazarımız evli ve dört çocuk babasıdır.
 
 
Kurudu sandığın vakittir yaşım,
Giyotine bile dik gider başım,
Heves ile tuzak kurma gardaşım,
Çoğu tuzak sahibinde son bulur.
Doğru kelamları eğrisiz söyle,
Çil keklik kendini boğarmış böyle,
Fitne ateşini harlama öyle,
Halis ciğer iç yağıyla kavrulur.
Salih gönle güve imiş kem güman,
Düşmanın merdinden dilenir aman.
Kim diyor ki dağılamaz bu duman,
Kimi talaz fırtınalar doğurur.
Kullara Yunusça bakabilirsen,
Meydana Ömerce çıkabilirsen,
 
Gemiyi gönülden yakabilirsen, Endülüs kurtulur Kudüs kurtulur.

Ayvaköylü Ali Pdf İndir

Ayvaköylü Ali
Köylerde çocuklar genellikle mutludur.
Ben de çok mutluydum.
Çünkü özgürdüm.
 
Köy çocuklarının en önemli özelliği özgür olmalarıdır. Yoksul ama mutlu bir çevrede ve doğal bir ortamda büyürler. Ben de çocukluğumda özgürlüğü doyasıya yaşadım. Bundan dolayı özgürlük, yaşamım boyu en büyük idealim oldu.
 
Özgürlüğümüz bugün şehirlerde olduğu gibi apartman dairesi ya da site bahçesi ile sınırlı değildi. Köyde özgür olmak, dilediğince oyun oynamaktı. Dağlarda, bağlarda, bahçelerde serbestçe dolaşmaktı. Hayvan otlatmak, onlarla birlikte sabah erkenden evden çıkıp, akşam eve dönmekti. Derelerde balık tutmak, balıklarla birlikte yüzmekti.
 
Kuş avlamaktı. Dut ve kiraz ağaçlarına çıkmaktı.

Bir Katille Empati Oyunları Pdf İndir

Bir Katille Empati Oyunları
“O günden sonra hayatım, annemin kanıyla atılan ıslak imzanın eseri oldu!”
 
Soğukkanlı bir katil… Medyanın taktığı isimle “Ankara Canisi.”
Travmalarının içinde hapsolmuş, kendi kurduğu hayali bir dünyanın ve ahlak anlayışının içinde yaşayan bir adam…
 
Peki, bir katille empati kurmak mümkün mü?
 
Neden olmasın?
 
Hayatın rutinini sorgularken kendini bir anda parçalara ayrılmış genç kız cesetlerinin içinde bulan Komiser Rıfat’ın Ankara Canisi’yle kurmaya çalıştığı empati oyunları…
 
Komiser Rıfat nasıl bir yol izleyecek? Caniyi bulmak için empati oyunları işe yarayacak mı?
Sıranın kendisinde olduğunu anlayan Pınar’ın, yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide hayatta kalma çabası nasıl sonuçlanacak?
 
Ve geçmiş… Ya sizin sandığınız gibi değilse?
 
Bir Katille EMPATİ OYUNLARI’nda, Ankara’nın farklı yerlerinde gerçekleşen, gerilimlerle ve çözülmesi zor gizemlerle dolu bir hikaye sizi bekliyor.